Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

yüzmenin faydaları nelerdir

Önce biraz güneş, sonrasında bol bol deniz… İşte hayalinizdeki yaz tatili tam olarak böyle. Hafif bir rüzgar esiyorken kendinizi denizin içinde buluyorsunuz ve başlıyorsunuz yüzmeye. Tebrikler, insan vücudu için en faydalı olan sporlardan bir tanesini yapmaya başladınız bile.

Özellikle yaz aylarında denize gittiğimizde aslında farkına varmadan tüm vücudumuzu çalıştıran ve hatta yalnızca bununla kalmayıp zihnimizi de rahatlatan bir aktivite ile baş başa kalıyoruz. Yüzmek. Yüzmenin faydaları nelerdir diye sorduğunuzda size vereceğimiz cevap da aslında bu nedenle “sayısız”. Çünkü yüzme gerçekten mucizevi diyebileceğimiz özelliklere sahip.

Gelin hep birlikte yüzmenin bu mükemmel faydalarına bakalım ve ardından yüzme için en iyi yerleri keşfedelim.

Yüzmenin Faydaları ve Vücudumuza Etkileri

yüzmenin vücudumuza etkileri nelerdir

Yüzme az önce de bahsettiğimiz gibi hem vücudumuzu hem de zihnimizi olumlu yönde etkileyen en ideal sporlardan bir tanesi. Vücudunuza iyi davranmak istiyorsanız, kendinizin en iyi haline dönüşmenin peşinde koşuyorsanız yüzerek bunların hepsine kavuşabilirsiniz.

Yüzmenin vücudumuzdaki etkilerine şöyle hızlıca bakalım:

  • Yüzme sindirim sisteminizi hızlandırır. Bu nedenle yavaş sindirim nedeniyle kilo alma problemi olanlar için oldukça ideal bir spordur.
  • Tüm vücudu çalıştıran bir spor olduğu için kilo vermeyi kolaylaştırır. Sağlıklı beslenme ile yüzme bir araya geldiğinde sonuçsuz kalmak neredeyse imkansızdır.
  • Vücudunuzun esnekliğini artırır. Attığınız her kulaç, çırptığınız her ayak vücudunuzdaki kasları uzatır. Diğer sporların aksine daha uzun kaslara sahip olduğunuz için hareket kabiliyetiniz de artar.
  • Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu sayede yağ yakımını da hızlandırmış olur. Vücudunuzu daha hızlı bir şekilde hedeflediğiniz şekle sokabilirsiniz.
  • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sağlık için atacağınız en iyi adımlardan biri de bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir spor yapmak olacaktır.

Yüzmenin Psikolojik Etkileri Nelerdir?

yüzmenin psikolojik etkileri

Fizyolojik olarak yüzme bizi mükemmel bir noktaya getirirken psikolojik olarak da rahatlamamıza yardımcı olur. Hiç düşündünüz mü anne karnında nasıldık? Bir suyun içinde 9 ay 10 gün beklemiş ve sonra dünyaya merhaba demiştik. İşte yüzme de bizi en güvenli hissettiğimiz yere götürür. O yüzden yüzerken o kadar çok mutlu oluruz ki kendimizi iyi hisseder, pozitif duygularla dolarız.

Yüzerek daha sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuz için de özgüven konusu devreye girer. Daha dik yürümeye başlar, vücudunuzu daha da çok seversiniz. Bu da başarılı olmanın kapılarını aralar. Aynı zamanda yüzerken belirli bir disiplin gerektiği için iş yaşantınızda da ortaya çıkabilecek dikkat dağınıklığı gibi sorunların da ortadan kalkması muhtemeldir.
İşte tam olarak böylesine mucizevi bir spordan bahsediyoruz. Peki bu kadar çok anlattıktan sonra sizleri önerişiz bırakır mıyız? Tabii ki hayır.

Türkiye’de Nerede Yüzülür?

türkiyede bodrumda nerede yüzülür

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili olmasından dolayı adeta bir cennettir ancak bazı noktalar özellikle yüzme için size istediğinizden çok daha fazlasını verir. Yaz tatili ve deniz denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri olan Bodrum’da BOGES’e ait tekneyle açılarak fast trip yani özel tekne turu yaparken gideceğiniz koylarda dilediğiniz gibi yüzebilir, kendinize mükemmel anılar yaratabilirsiniz.

Çıkış noktası Bodrum Bitez veya Aktur İnceburun olan tekneyle Bağla, Akvaryum ve Çelebi koylarında güneşin ve denizin tadını sonuna kadar çıkarabilir, vücudunuza bir iyilik yapıp gönlünüzce yüzebilirsiniz.

Bu tekne turunu arkadaşlarınızla yapabilir, daha da mutluluk ve keyif ekleyebilirsiniz. Biliyorsunuz ki sevdiklerimizle birlikte geçirdiğimiz zamanlar bizim için hep daha önemli hale geliyor.

Denizin keyfini çıkardığınız harika günleriniz olsun.