Su Kayağı Yapmak İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Uzun yıllardır hayatımızda varlığını sürdüren, su sporları arasında her zaman en çok tercih edilenlerden biri olan su kayağını sizler için yakından incelemek istedik. Su kayağı nedir, nasıl yapılır, su kayağı yapmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler nelerdir gibi farklı sorulara bu yazımızda yanıt vermek ve sizlere su kayağının güzelliğini anlatmak istiyoruz.

Su kayağına dair hızlıca bilgi almak istiyorsanız “Su Kayağı” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer konular ise bu yazıda yer alıyor.

Öncelikle kısa bir bilgi ile başlayalım.

Su Kayağı Nedir, Nasıl Yapılır?

su kayağı nedir

Kayağa aslında hepimiz çok alışığız. Kimimiz gerçek bir kayak tutkunu kimimiz ise henüz denememiş olmasına rağmen televizyondan ya da farklı yerlerden çoktan gördü ve ne olduğunu biliyor. Evet, bildiğiniz kayağı suyun üzerine aldığınızı düşünün. Ayaklarınızı iki adet kayağa geçiriyorsunuz, sürat teknesine bağlı bir ip sizi çekiyor ve siz de dengede durmaya çalışarak denizin keyfini çıkarıyor bir yandan da spor yapıyorsunuz. İşte su kayağını çok kısaca bu şekilde açıklayabiliriz.

Su Kayağına Başlamak İsteyenlere Öneriler

su kayağı püf noktaları

Artık su kayağının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını biliyorsunuz. Peki başlamadan önce bilmeniz gerekenler neler? Su kayağı yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Şimdi dikkatlice dinlemenizin zamanı geldi.

  • Eğitim şart. Su kayağı her ne kadar dışarıdan bakıldığında yalnızca kayakların üzerinde dik durmak gibi görünüyor olsa da maalesef bundan birazcık daha zor olabiliyor. Bunun için mutlaka bir eğitmenden ders almalısınız. Çünkü eğitmen size nasıl durmanız gerektiğini, hangi durumda nasıl hareket etmeniz gerektiğini çok net bir şekilde anlatacaktır. Bu sayede siz de zorlanmadan su kayağını yapabileceksiniz.
  • Denge çok önemli. Suyun üzerinde duracaksınız ve eminiz ki buna şahit olacaklar var. Su kayağı yaparken denge çok önemli. Bu yüzden temel amaçlarınızdan biri dengenizi korumak olmalı.
  • Kendinizi kasmayın. Dengede durmak her ne kadar zor gibi görünüyor olsa da kendinizi akışına bırakmanız gerekiyor. Eğer kasarsanız yapabileceğiniz hareketleri yapamaz ve daha hızlı bir şekilde düşersiniz. Mesele denge olmasına rağmen aslında her şeyin kafanızda bittiğini unutmayın.
  • Uygun kıyafetler giyin. Tüm sporlarda olduğu gibi su kayağında da mutlaka bu spora uygun kıyafetler giymeniz önemli. Genel olarak mayo vb. kıyafetlerle yapılmak istense de eğer sizi koruyabilecek balıkçı kıyafetleri tarzında süitleriniz varsa işte o kadar her şey daha harika olacaktır. Bir küçük tüyo olarak da deniz gözlüğü kullanabilirsiniz.

Bodrum’da Su Kayağı Yapmak

bodrum su kayağı

Su kayağını hakkı ile yapmak için doğru bir denizde olmanız gerekiyor. Çünkü bu kayak türünde dalgalara ihtiyacınız yok. Daha çok sakin bir denizde olmanız ve süzülmeniz gerekiyor. Bu sebeple Türkiye’nin üç tarafı da denizlerle çevrili olmasına rağmen her yerde su kayağı yapılamıyor.

BOGES’de ise durum böyle değil. BOGES’in sunmuş olduğu su kayağı deneyimini Aktur İnceburun’da rahatlıkla yaşayabilir, eğitmenlerden ders aldıktan sonra kendinizi denizin üstünde bulabilirsiniz. İnceburun’a gitmek için de Bitez sahilden tekneyle ulaşım sağlanmaktadır. Hem de Bitez – İnceburun arasında 5 dakikalık enfes bir tekne gezintisi yapmış olursunuz.

Zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğiniz, zihin ve beden koordinasyonu ile birlikte tamamen yenilenmiş hissedeceğiniz bu sporda kendinize mutlaka şans vermelisiniz. Denemekten ve düşmekten korkmayın çünkü en iyiler bile düşerek öğreniyor. Yeter ki öğrenmek isteyin, kendinizi ve zihninizi buna hazırlayın ve harekete geçin.

Her zaman söylediğimiz gibi denizin keyfini çıkardığınız harika günleriniz olsun.