Rüzgar Sörfü Yapmak İsteyenler İçin 10 Önemli Tüyo

Windsurf ya da Türkçe olarak rüzgar sörfü, su sporları arasında en eğlenceli ve en kolay yapılabilenlerden biridir. Rüzgarın yönüne göre kendi gücünüzü tayin etmenizin gerektiği, herhangi bir hızlandırıcı alete bağlı kalmadan kendi vücudunuzla başarılı sörflere imza attığınız rüzgar sörfü için olmazsa olmaz sayılan, mutlaka aklınızda olması gereken 10 önemli tüyoyu sizinle paylaşmak istiyoruz.

1- Rüzgarı Her Zaman Arkanıza Alın

Eğer denizin üzerinde doğru ve rahat bir şekilde yol almak istiyorsanız rüzgarı arkanıza aldığınızdan emin olun. Özellikle rüzgar sörfüne yeni başlıyorsanız bu belki de aklınızda tutmanız gereken ilk püf noktası olabilir. Sorunsuz ve keyifli bir yolculuğun sırrı ilk olarak buradan başlıyor.

2- Karşıya Bakın

Tıpkı motosiklette olduğu gibi rüzgar sörfünde de vücudunuz baktığınız yöne doğru gitme eğilimindedir. Bu sebeple başınızı keskin şekilde sağa sola çevirmek yerine karşıya bakın. Böylece manevra yapmanız gerektiğinde de her şeyi çok daha net bir şekilde görebilir, daha hızlı müdahale edebilirsiniz.

3- Pratik Yapmaktan Vazgeçmeyin

Tahmin edersiniz ki kimse mükemmel bir şekilde rüzgar sörfü yaparak başlamıyor hayata. En iyi sörfçülerin de en çok pratik yapanlar olduğunu söylemek mümkün. Bu sebeple fırsat buldukça pratik yapın, denize ve boardunuza alışın. Pratik yaparken hatalarınızı daha kolay görebilecek ve düzeltebileceksiniz.

4- Sınırlarınızı Genişletin

Hangi board ile başladığınızın bir önemi yok yeter ki kendinizi geliştirebilmek adına adımlar atın ve bunlara tutunun. Zaman geçtikçe kendiniz de yapabildiklerinize şaşıracak, daha fazlasını arzulayacak ve harekete geçeceksiniz.

rüzgar sörfü teknikleri

5- Gerçekçi Hedefler Koyun

Hayata geçirebileceğiniz, erişmeye çalışırken zorlanmayacağınız ancak sizi geliştirebilecek hedefler koyun. Örneğin rüzgar sörfü yapmaya ilk başladığınızda zıplamak ya da keskin hareketler yapmak daha zor olacaktır. Bunları aklınızda tutarak gerçekçi ve akılcı hedeflerin peşinden koşun.

6- Gücünüzü Değil Tekniğinizi Konuşturun

Rüzgar sörfü eğer gereksiz güç harcarsanız çok yorucu bir spor olabilir. Önemli olan doğru teknik ile sporunuzu yapıyor olmanız. Hangi pozisyonda başlamanız gerektiği, nasıl ilerleyeceğiniz, vücudunuzun duruşu gibi teknik detayları sakın unutmayın.

7- Arkadaşlarınızla Rüzgar Sörfü Yapın

Bir sporu eğlenceli hale getirmenin en güzel yollarından bir de arkadaşlarınızla birlikte bunu yapıyor olmanız. Böylece hep beraber hatalarınızdan öğrenebilir, birbirinize destek olabilir, eğlenerek öğrendiğiniz için bilgilerinizi daha kalıcı bir şekilde hafızanıza yazabilirsiniz.

8- Doğru Rüzgarı Aramaktan Vazgeçin

Eğer rüzgar sörfü yaparken keyifli vakit geçirmek istiyorsanız doğru rüzgarı aramayın, var olan rüzgarı kullanarak sporunuzu yapın. Çünkü doğru rüzgarı ararken hem adapte olamayacaksınız hem de aynı zamanda aradığınızı bulamadığınız durumlarda mutsuz olacaksınız.

rüzgar sörfü için öneriler

9- Konsantre Olun

Bir hareketi ya da manevrayı yapamadığınızda hızlıca vazgeçmek yerine konsantre olarak yeniden denemeler yapın. Böylece zamanla kendi özgüveninizin de geliştiğini görecek, yapmak istediğiniz hareket ya da manevranın çok daha yapılabilir bir hale geldiğine tanık olacaksınız.

10- Rüzgar Sörfünü En İyisinden Öğrenin

Eğer bir sporda mükemmelliği hedefliyorsanız ya da bu sporu en iyi şekilde yapmak istiyorsanız en iyisinden öğrenmeniz gerektiğini unutmayın. BOGES eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerde rüzgar sörfünün detaylarını öğrenebilir, 1 saat gibi kısa bir sürede kendi başınıza sörf yapabilecek hale gelebilirsiniz.

Denizin keyfini çıkardığınız harika günleriniz olsun.