Yelken Sporuna Başlamak İsteyenler İçin Öneriler

yelkene başlamak isteyenler için öneriler

Yazın en eğlenceli ve en keyifli sporlarından biri olan yelkene başlamak istiyorsanız öncelikle yelken sporuna başlamak için nelere ihtiyacınız olduğunu çok iyi bilmelisiniz.

Şimdi size kısaca yelken sporundan bahsedelim ve bunu yapabilmek için ne gibi hazırlıklar yapmanız gerekiyor bunları anlatalım.

Öncelikle yelkenciliğe başlamak için diğer teknelerden daha farklı bir yapıya sahip olan bir yelken teknenizin olması ya da bunu kiralamanız gerekiyor. Yelken teknesinde devrilmeyi önleyici özel bir alan bulunur. Aynı zamanda ufak da olsa bir motor yer alır. Bu da denizde yelkenin de gücüyle birlikte daha fazla yok kat etmenize yardımcı olur. Ancak yelken için en önemli şey doğru rüzgardır. Eğer doğru rüzgarda yola çıkmazsanız hareket imkanınız oldukça kısalır.

Tabii bunların yanı sıra yelkeni nasıl kullanabileceğinizi bu konuda yetkili eğitmenlerden de öğrenmeniz gerekiyor. Yalnızca yelken teknesini tanımak ya da ona sahip olmak yeterli değil. Kendi hünerlerinizi de gösterebilmeniz için öncelikle eğitim almalısınız.

Yelkene Yeni Başlayanlar İçin Altın Değerinde Öneriler

yelkene başlayanlar için püf noktaları

  • Aldığınız eğitimi mutlaka içinize sindirin ve eksik nokta bırakmayın. Çünkü denize bir kez çıktığınızda bu öğrenme yolculuğunun hiç sonlanmayacağını göreceksiniz. Her gün yeni bir şeyler öğrenirken bildiklerinizin üzerine ek yapmanız çok değerli.
  • Denizcilikle ilgili yayınları takip edin. Bu sayede hem yelkene daha yakın hissedersiniz hem de denizciliğe dair bilginizi sürekli olarak yüksek tutarsınız.
  • Pratiği es geçmeyin. Teorik olarak öğrendiklerinizi pratiğe aktarmanız gerekiyor. Bu nedenle fırsat buldukça yelkeninizle buluşun ve demir atma, yanaşma gibi pratikle gelişen konularda eksiklerinizi tamamlayın, tecrübelenin.
  • Denizcilikle ilgilenen arkadaşlar edinin. Bu sayede her zaman için onların tecrübelerinden faydalanabileceğiniz kişiler etrafınızda olur. Yalnızca tecrübe değil denizin bütünleştirici ve birleştirici o mükemmel hissini de birlikte yaşamış olursunuz. Deniz dostluklarının yalnızca bir yaz olmadığını da görmek çok iyi gelecektir.
  • Farklı hava koşullarını hesaba katarak ilerleyin. Hangi koşullarda nasıl hareket edeceğinizi önceden planlayın, bu acil durum planlarınızı aklınızda tutun. Farklı zamanlarda reflekslerinizi deneyerek aksiyon sürenizin ne kadar olduğunu kontrol edin. Böylece kendinize daha da çok güvenerek huzurla yelkencilik yapabilirsiniz.

Yelken Sporu İçin Uygun Kıyafetler Nelerdir?

Yelken sporunda tıpkı diğer sporlarda olduğu gibi ihtiyacınız olan temel kıyafetler vardır. Tabii ki denizin üzerinde uzunca bir süre vakit geçireceğiniz, rüzgara ihtiyacınız olduğu ve bol bol tuzlu su ile buluşacağınız için olmazsa olmazlarınız var diyebiliriz.

Bunlardan ilki bir aksesuar olarak da söyleyebileceğimiz ancak yelken sporu sırasında müteşekkir kalacağınız gözlüğünüzü seçmektir. Çünkü iyi göremezseniz iyi hareket edemezsiniz. Dalganın gelişini, güneşin açısını, bir anda üstünüze gelebilecek su damlacıklarını bir problem olmaktan çıkaracak yegane şeylerden biri gözlüğünüzdür. Bu nedenle kendinize iyi bir deniz gözlüğü almanızı tavsiye ederiz.

Yine aynı şekilde yelkendeyken ihtiyacınız olan mont, pantolon ya da tüm vücudunuzu kaplayan “süit”ler ile koruma sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda eldiven kullanırsanız ihtiyacınız olduğunda herhangi bir ipi tutmak ya da hareket ettirmeniz gereken bir nesneyi oynatmak çok daha kolay bir hal alacaktır. Tutunmanızı da kolaylaştıracağı için zor durumlardan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Bunların yanı sıra her zaman için yelkeninizde olması gereken ve tercihen üstünüzde olursa çok daha iyi olacak can yeleği. Oldukça hafif, herhangi bir hareketinizi engellemeyecek olan bu can yelekleri sağlık ve güven dolu bir yolculuk yapmanızı da sağlayacak.

Yelken sporuna başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi artık biliyorsunuz.

Denizin keyfini çıkardığınız harika günleriniz olsun.